Flere nye klubber kommet til her i 2024
Nye klubber kommer til og andre melder sig ud, men dem der melder sig ud, er ikke af utilfredshed med DKU, men fordi de ikke benytter sig af vores tilbud.
I 2023 kom Lerte og Arrild til i region Sønderjylland, Jels i Sydvest og Søllested i Storstrømmen, og her i 2024 er først Slaglille-Bjernede (SBG&I) fra Midt- og Vestsjælland, Krolf Klub Aarhus (KKA) fra Østjylland og nu senest Frihed Krolf Jegerup fra Sønderjylland kommet til.
Især de træfansvarlige Jan Sørensen, Storstrømmen, Jens Peter Olesen, Sydvest samt Erling Fjeldsted og Svend-Aage Gräns fra Sønderjylland gør et stort arbejde for at få nye klubber til DKU.
Et af salgsargumenterne er at klubben kan få et træf hvor de kan tjene 2-3.000 kr, hvilket for mange klubber rækker til 8-10 år kontingent. Og så kommer der jo alt det andet til oven i hatten: stævner, holdturneringer og træf både undendørs og indendørs.
Jeg synes DKU har et godt udvalg af tilbud til krolfklubber, men det betinger jo at man har lyst til at komme ud blandt andre krolfspillere for at spille og hygge sig. Har man ikke det, er glæden ved at være medlem af DKU ikke den store, selv om kontingentet ikke vælter ret mange budgetter. En klub på 10 medlemmer kan være medlem af DKU hvis hver spiller betaler 10 kr hver. Beløbet pr. spiller er lavere jo større klubben er.
På rygtebasis har jeg hørt der er flere klubber på vej, så fremtiden ser ganske fornuftigt ud.



