Pokalturneringen 2021

Her kan du hente holdkort til pokalturneringen.

Tidligere overvejede vi at splitte Sydjylland op i regionerne Sønderjylland, Sydvest og Sydøstjylland, men kun 1 klub havde meldt hold til i Sønderjylland og Sydvest, så det gav ikke rigtig mening. Derfor er hele Jylland slået sammen og får 6 hold mellem de sidste 8, og de sidste 2 går til Fyn.

Som noget nyt spilles der både ude og hjemme her i 2021. Det vil sige, at det er de 2 kampes samlede resultat der tæller. Det kunne f. eks. være 17-15.
Ender kampen uafgjort, tælles der slag, men samlet for de 2 kampe, så man skal have kampsedlen fra 1. kamp med til 2. kamp. Dem med færrest slag vinder.
Er det stadig lige, spilles der en omkamp som beskrevet i holdturneringsreglementet - som vi altid har gjort.
DKU skal have begge sedler - helst når begge kampe er spillet.

Ydermere er det i år sådan, at holdene selv skal finde datoer til kampene.
Når der er fundet datoer vil DKU gerne have dem oplyst på en mail - hvem, dato og kl. 
DKU udpeger nogle datointervaller hvor man skal spille kampene, og de kommer her.

Runde 1 i regionerne: Fra lørdag den 15. maj til søndag den 13. juni.

Runde 2 i regionerne: Fra lørdag den 19. juni til søndag den 1. august. 

Runde 3 - landsdækkende: Fra lørdag den 7. august til søndag den 12. september.

Runde 4 og 5 - landsdækkende: Fast dato - Lørdag den 25. september.

Da rigtig mange hold er oversiddere i første runde og går direkte til runde 2, er det tilladt at benytte sig af et datointerval fra 15. maj til og med 1. august for at afvikle de 2 kampe.

========================================

1. runde - fra lørdag den 15. maj til senest søndag 13. juni

Sydjylland

1.01 Lundsmark P4 - Oversidder
1.02 DKK P2 - Oversidder
1.03 KØK 9p - Oversidder
1.04 DKK P1 - Oversidder
1.05 Lundsmark 1P - Oversidder
1.06 KØK 4p - Oversidder
1.07 Odin Pokal 2 - Oversidder
1.08 Lundsmark 3P - Oversidder
1.09 KØK 5p - Oversidder
1.10 Odin Pokal 1 - Oversidder
1.11 KØK 7p - Lunderskov P1: 21-11 (11-5, 10-6)
1.12 Madholde 3p - KØK 2p: 7-25 (6-10, 1-15)

Fyn

1.13 Akademisk Dream Team - Oversidder
1.14 Særslev Mix - Oversidder
1.15 Baskerne Mix - Oversidder
1.16 Skydebjerg Mix - Oversidder

2. runde - fra fredag den 15. maj til senest søndag 1. august

Sydjylland

2.1 Odin Pokal 1 - Lundsmark P4 7-25 (7-9, 11-5 => 0-16) Odin Pokal 1 taberdømt pga. ulovlig spiller.
2.2 Lundsmark 3P - DKK P2: 11-21 (8-8, 3-13)
2.3 DKK P1 - KØK 5p: 16-16 {793-795} (12-4 {409-441}, 4-12 {354-384})
2.4 Lundsmark 1P - KØK 9p 19-13 (12-4, 9-7)
2.5 KØK 4p - Odin Pokal 2: 17-15 (11-5, 6-10)
2.6 KØK 2p - KØK 7p 24-8 (12-4, 12-4)

Fyn

2.7 Baskerne Mix - Skydebjerg Mix 17-15 (13-3, 4-12)
2.8 Akademisk Dream Team - Særslev Mix 5-27 (2-14, 3-13)

3. runde - fra lørdag den 7. august til senest søndag 5. september

Landsdækkende

3.1 KØK 4p - DKK P1
3.2 Lundsmark P4 - Baskerne Mix
3.3 Lundsmark 1P - Særslev Mix
3.4 DKK P2 - KØK 2p

4. og 5 runde - Søndag den 19. september (kan ikke flyttes)

Landsdækkende (neutral bane)

Semifinaler
4.1 V3.3 - V3.2
4.2 V3.4 - V3.1

Finale
5.1 V4.1 - V4.2