Holdturneringer 2019

Turneringsplaner, stillinger og holdkort

Foreløbig intet vedtaget om puljer, regioner m.m.

Dog er holdene i de øvre divisioner nu fordelt,
men helt uden garanti, da vi ikke kender det endelige antal tilmeldinger.
Nedenstående er altså foreløbige gæt, for så vidt holdene stiller op igen i 2019.

Tilmeldingsfrist 31. marts kl. 23:59

Er holdet grønt, er det tilmeldt.
Er holdet rødt, er det trukket.
Er holdet blåt, er det et nyt hold.
Er holdet sort, har vi intet hørt endnu, og dermed IKKE tilmeldt.

Region Fyn
1. div. FYN

Slutspilsplan

Stillinger

Nr. 1 i hver pulje til DM slutspil.
Nr. 5 og 6 i puljerne rykker ned.

1. div. pulje A Turneringsplan Stilling Baskerne 2, Hårslev 1, Ejby 3, Skydebjerg 4, Aktivisterne 4, Blommenslyst 1.
1. div. pulje B Turneringsplan Stilling Hårby 2,  Vester Aaby 1, Skydebjerg 5, Baskerne 3, Særslev 2, Skydebjerg 6.
    Holdkort Resultater og kampflytninger:
Lene Henriksen, Grønforten 2, Ødis Kroge, 6580 Vamdrup.
Tlf. 29 92 91 17 - 
Lene ¤ krolf.dk
2. div. FYN Slutspilsplan
Stillinger

De 3 nr. 1 rykker op sammen med bedste 2'er.
Nr. 5 og 6 i puljerne rykker ned.

2. div. pulje A Turneringsplan Stilling Hårby 3, Ejby 1, Skydebjerg 7, Aktivisterne 9, Otterup 3, Ejby 2.
2. div. pulje B Turneringsplan Stilling Aktivisterne 1, Hårby 1, Solsikkerne 3, Hårslev 2, Skydebjerg 3, Ejby 7.
2. div. pulje C Turneringsplan Stilling Hårby 4, Otterup 1, Hårslev 3, Skydebjerg 1, Ejby 6, Ejby 5.
  Holdkort

Resultater og kampflytninger:
Susanne Boesen, Månevænget 4, 5592 Ejby.
Tlf. 20 96 18 43 - susboe.28 ¤ gmail.com

3. div. FYN Slutspilsplan
Stillinger

De 3 nr. 1 rykker op sammen med de 3 nr. 2.
Der er ingen nedrykning.

Skydebjerg 2, Otterup 6, Særslev 1, Ejby 4Aktivisterne 5, Aktivisterne 6, Otterup 2, Solsikkerne 2, Blommenslyst 2, Solsikkerne 1, Otterup 4, Skydebjerg 8, Otterup 5, Hårby 5.
Nye hold: Otterup 7

3. div. pulje A Turneringsplan Stilling  
3. div. pulje B

Turneringsplan

Stilling  
3. div. pulje C Turneringsplan Stilling  
  Holdkort

Resultater og kampflytninger:
Susanne Boesen, Månevænget 4, 5592 Ejby.
Tlf. 20 96 18 43 - susboe.28 ¤ gmail.com

Dagliga 1 FYN Slutspilsplan

Puljevinder til DM slutspillet.
De nederste hold er altid i nedrykningsfare.

Skydebjerg A (disp), Skydebjerg B, Hårby A, Aktivisterne A, Hårslev B, Vester Aaby B (disp).

 Dagliga 1 A Turneringsplan Stilling  
  Holdkort Resultater og kampflytninger:
Peder Rasmussen, Favstrupgårdvej 2, Favstrup, 6070 Christiansfeld.
Tlf. 23 70 53 25 - 
lpfavstrup ¤ gmail.com
Region Hovedstaden
(Midt- og Vestsjælland plus Storkøbenhavn)
1. div.  HVS Slutspilsplan
 

Nr. 1 til DM slutspil.
De nederste hold er altid i nedrykningsfare.

Vallø 1, Vesterbro, Østerbro.

1. div. pulje A Turneringsplan Stilling  
  Holdkort Resultater og kampflytninger:
Emil Guddal Larsen, Flynderborgvej 13B, 1.th, 3000 Helsingør.
Tlf. 31 65 84 86 - emil.guddal.larsen ¤ gmail.com
Region Østjylland
1. div. MJØ

DGI Slutspil

DKU slutspil

Stillinger

Rækken administreret af DGI.
Bedste DKU hold til DKU's DM slutspil.
Tilmeldingsfrist i region Østjylland:  1. maj 2019 til Palle Hjort (se et par linjer længere nede).

Ulvebanden, Auning 2, Bjerregrav,  Fru T, Rønde 3, Vil-Basserne,  Hammel, Firkøveret, Hørning Puls, Ry Krolf,  Uglerne, Team Laurids, Rønde 7,  Auning 1, Rønde 2, Æblehaven.

1. div. pulje A Turneringsplan Stilling  
1. div. pulje B Turneringsplan Stilling  
1. div. pulje C Turneringsplan Stilling  
1. div. pulje D Turneringsplan Stilling  
1. div. pulje E Turneringsplan Stilling  
    Resultater og kampflytninger:
Palle Hjorth, Traneparken 36, Assentoft, 8960 Randers SØ.
Tlf. 23 86 69 05 - pallehjorth ¤ fiberflex.dk
Region Storstrøm
(Midt- og Vestsjælland plus Storstrømmen) 
1. div. STS Slutspilsplan Stillinger

De 2 nr. 1 til DM slutspil.
De nederste hold er altid i nedrykningsfare.

Nyserne 1, Nyserne 2, Vallø 2, Nyserne 3, Langebæk 1, Langebæk 2, Vallø 3, Langebæk 3, Møn, Langebæk 4.

1. div. pulje A Turneringsplan Stilling  
1. div. pulje B Turneringsplan Stilling  
  Holdkort Resultater og kampflytninger:
Emil Guddal Larsen, Flynderborgvej 13B, 1.th, 3000 Helsingør
Tlf. 31 65 84 86 - emil.guddal.larsen ¤ gmail.com
Region Sydjylland
(Sydvest, Sydøst- og Sønderjylland)
1. div. SJY Slutspilsplan Stillinger

Nr. 1 i hver pulje til DM slutspil.
Nr. 5 og 6 i puljerne rykker ned.

1. div. pulje A Turneringsplan Stilling Agrarerne 3, KØK 2, DKK 1, Tirslund Gul, Odin 3, Seest BK 1.
1. div. pulje B Turneringsplan Stilling Lundsmark 1, Snigskytterne 1, Agrarerne 2, KØK 7, Odin 2, KØK 9.
  Holdkort Resultater og kampflytninger:
Lene Henriksen, Grønforten 2, Ødis Kroge, 6580 Vamdrup
Tlf. 29 92 91 17 - 
Lene ¤ krolf.dk
2. div. SJY Slutspilsplan
Stillinger

De 4 puljevindere rykker op. 
Nr. 5 og 6 rykker ned.

2. div. pulje A Turneringsplan Stilling Slotsbyen 5, Madholdet 4Bevtoft 2, KØK 5, Rødding 2, SIS 2.
2. div. pulje B Turneringsplan Stilling ViGo'e 2, Tirslund BlåSlotsbyen 4, Hjerndrup, Agrarerne 8, Lunderskov 4.
2. div. pulje C Turneringsplan Stilling Slotsbyen 6, Agrarerne 7, KØK 4, Lundsmark 3, Madholdet 3, Christiansfeld 2.
2. div. pulje D Turneringsplan Stilling Bevtoft 1, Slotsbyen 3, Lundsmark 2, Agrarerne 4, KØK 1,  Snigskytterne 2.
  Holdkort Resultater og kampflytninger:
Lene Henriksen, Grønforten 2, Ødis Kroge, 6580 Vamdrup
Tlf. 29 92 91 17 - 
Lene ¤ krolf.dk
3. div. SJY Slutspilsplan Stillinger

De 5 puljevindere plus de 3 bedste nr. 2 rykker op.
De nederste hold er altid i nedrykningsfare.

Slotsbyen 2, Madholdet 1, Tirslund 3, Odin 1, Kongeå 1, Slotsbyen 1Hullet, DKK 2, Tirslund 4, Lunderskov 3, ViGo'e 1, Lunderskov 2, Brørup, SIS 1, Skrave, Seest BK 2, VKK 3, Øster Vedsted 2, ViGo'e 3, Lundsmark 4, VKK 2, Lunderskov 1, KØK 3, VKK 1, Agrarerne 6, Øster Vedsted 1.
Nye hold: Petersminde, KØK 6

3. div. pulje A Turneringsplan Stilling  
3. div. pulje B Turneringsplan Stilling  
3. div. pulje C Turneringsplan Stilling  
3. div. pulje D Turneringsplan Stilling  
3. div. pulje E Turneringsplan Stilling  
  Holdkort
Resultater og kampflytninger:
Ole Reeckmann, Humlevænget 6, 6000 Kolding
Tlf. 20 20 75 89 - 
Ole ¤ olvi.dk
Dagliga 1 SJY Slutspilsplan Stillinger

Puljevindere til DM slutspil.
Nr. 5 og 6 rykker ned.

Dagliga 1 A Turneringsplan
Stilling Odin C, KØK C, Lunderskov B, Køllerne C, Rødding DDKK A.
Dagliga 1 B Turneringsplan
Stilling Madholdet A, Christiansfeld C, Lundsmark A, Køllerne B, Odin D, Agrarerne B.
  Holdkort Resultater og kampflytninger:
Peder Rasmussen, Favstrupgårdvej 2, Favstrup, 6070 Christiansfeld
Tlf. 23 70 53 25 - 
lpfavstrup ¤ gmail.com
Dagliga 2 SJY Slutspilplan
Stillinger

De 3 nr. 1 rykker op plus bedste 2'er. 
Nr. 5 og 6 rykker ned.

Dagliga 2 A Turneringsplan
Stilling Tirslund A, Odin F, Lunderskov A, Madholdet B, Stepping B, KØK B.
Dagliga 2 B Turneringsplan
Stilling Kongeå A, Egen ARødding BOdin BChristiansfeld E, VUF A.
Dagliga 2 C Turneringsplan
Stilling
Odin ARødding C, Agrarerne A, Madholdet C, Christiansfeld D VKK A.
  Holdkort

Resultater og kampflytninger:
Peder Rasmussen, Favstrupgårdvej 2, Favstrup, 6070 Christiansfeld
Tlf. 23 70 53 25 - 
lpfavstrup ¤ gmail.com

 Dagliga 3 SJY Slutspilsplan Stillinger

Nr. 1 og 2 rykker op. 
De nederste hold er altid i nedrykningsfare.

Kolding KFUM, KØK AChristiansfeld A, Egen B, Christiansfeld B, Lundsmark B, KHL, Seest BK AOdin E, Kongeå B, SIS A, VUF B, Stepping A.
Nye hold: Tirslund B

Dagliga 3 A Turneringsplan
Stilling  
Dagliga 3 B Turneringsplan
Stilling  
Dagliga 3 C Turneringsplan Stilling  
  Holdkort Resultater og kampflytninger:
Peder Rasmussen, Favstrupgårdvej 2, Favstrup, 6070 Christiansfeld
Tlf. 23 70 53 25 - 
lpfavstrup ¤ gmail.com
Pokalturneringen
Pokal

Turneringsplan

Joomsport plan

Grafisk

Artikel om pokalturneringen.
Fyn: Hårby 3p, Særslev Mix, 
Sønderjylland: Odin pokal 1, Odin pokal 2, Tirslund pokal, Agrarerne 2p
Sydvest: Lundsmark 1p, Lundsmark 3p, Kongeå 1p
Sydøstjylland: KØK 1p, KØK 2p, KØK 4p, KØK 5p, KØK 6p, KØK 7p, KØK 9p, Madholdet 3p, Lunderskov P2

    Pokalkort

Resultater og kampflytninger:
Peter Lyngdal Christensen, Grønforten 2, Ødis Kroge, 6580 Vamdrup
Tlf. 29 93 91 17 - peter ¤ krolf.dk

Flere dokumenter

Her er et tip til hvad en holdkaptajn skal bruge,
ud over turneringsplan og holdkort, som står længere oppe på siden.

En frisk kørselsbeskrivelse til årets modstandere,
som nemmest findes via bane link på turneringsplanen eller dette link.

Friske versioner af regler - både Spilleregler (De lange regler) og Turneringsreglement.

Man kan finde alt til holdturneringen under menupunktet "Dokumenter" og derefter vælge fanen "Holdkrolf".