Dansk Krolf Union (DKU)
Det lyder meget seriøst og mere eller mindre professionelt med Dansk Krolf Union, divisioner og VM i krolf, men faktisk er vi helt nede på jorden hvor alle kan være med.
De yngste der har spillet med i stævner og holdturnering var 5 år og den ældste der har deltaget var 92, da hun deltog i VM i 2004.
Vi har haft folk der har spillet krolf fra kørestol og med de handicaps det nu engang giver når 80% af spillerne er over 60 år.
Med andre ord - det er ganske uhøjtideligt - de fine titler til trods.
Jeg har af og til hørt bemærkninger som "DKU - nej, det er vi ikke gode nok til", "vi er ikke professionelle" og "vi spiller kun for hyggens skyd".
Det er lidt mærkeligt at det skulle være et argument for at IKKE at melde sig ind i DKU, da man med disse ord faktisk beskriver ca. 100 % af krolfspillerne i DKU.
"Ikke gode nok" er noget sludder, da de fleste både taber og vinder i løbet af en sæson.
"Professionelle" er der ingen der er. Ejeren af KrolfButikken er vel den der kommer tættest på.
"For hyggens skyld" er faktisk DKU's motto, som efterleves med kaffe, kage og andet godt til stævner og holdkampe, også selv om det skulle være en kamp i 1. div.
Og billigt er det også. En spiller invisterer typisk 350-400 kr i udstyr der holder livet ud - også selv om man er yngre end 60 år.
Klubkontingent i DKU koster 100,- kr plus 5,- kr pr. krolfspillende medlem pr. år. Så bliver det faktisk ikke ret meget billigere.
Vi tager selvfølgelig organisationen alvorligt. Der skal være styr på unionen, regler, holdturnering og stævner, for så går dagligdagen meget nemmere. Hvis du vil vide mere om dette, så hop til siden om organisationen.