KØK's klubmestre blev Sten Andersen i slagspil og Hans Johnsen i både kampspil og pokalkrolf.
Dagens vejrudsigt var rigtig god, men det blev lige knap så godt som lovet, men faktisk ok hele dagen.
Det havde blæst en del torsdag og fredag, så pavillonen var blæst omkuld og ødelagt, men da det ikke regnede gik det alligevel. Til tider var vejret faktisk helt pænt.

Da der var 4 baner til rådighed, spillede alle 45 på en gang, og så måtte man dømme og tælle som man bedst kunne.

Efter 4 runder slagspil havde Sten A. vundet suverænt med 111 slag foran Mikael C. med 116 og Peter C. med 119.
Sten gik undervejs dagens bedste runde med kun 23 slag.
Bedste damer blev Lene H. med 122 og Elise F. og Vivi R. med 123 slag og placeringerne 8, 13 og 14.

Sten, Mikael og Peter.
Så var der pokalkrolf, som blev spillet baglæns på banerne, men inden afgang var der terningeslag om hvilken bane der skulle spilles på.
Det endte med en finale mellem Hans J, Kaj P. og Eigil F.
Eigil var den første der måtte strække våben og kort efter måtte også Kaj give fortabt over for sikkert spillende Hans.

Eigil, Kaj og Hans.
De 36 bedste gik videre til 6 semifinaler, som blev spillet på en bane der var en blanding af de normale baner. Denne gang havde vi så dommere plukket blandt de 9 der ikke nåede videre.

Ib blæser til afgang. Det lyder lidt som en lur.
Semifinale 1 blev vundet af Ib J. efter omkamp med Niels N. De brugte 31 slag og Sten 32 slag.
Semifinale 2 endte med sejr til Johannes N. ligeledes med 31 slag. Her var Kai S. og Mikael C. tættest på med 33 og 34 slag.
I den 3. semifinale vandt Eigil F. med 30 slag foran Hanne M. med 31 slag, men Eigil var også blevet hjulpet i hul 2 gange af Inger P.
Kaj P. brugte også 30 slag til sin sejr i semifinale 4. Ole R. med 33 og Olav P. med 35 var tættest på.
Hans J. vandt med 32 slag foran Peter M. med 33 og stort set resten med 34 slag i semifinale 5.
Den 6. og sidste semifinale blev vundet med hele 34 slag af Thomas L. efter omkamp med Lone F. Unge Mathias R. havde 35 og var tæt på.
Efter 6 huller i finalen havde Eigil og Ib 16 slag, Kaj 19 og resten 18 slag.
Efter 9 huller var det Ib og Hans der førte med 24 slag, men ingen var for alvor hægtet af.
Det endte med en sejr til Hans med 31 slag foran Ib og Thomas med 33. Ib vandt kampen om sølvet.
Kaj og Johannes havde 35 og Eigil 36 slag.

Hans, Ib, Kaj; Thomas, Johannes og Eigil.
Så var der samling i hallens cafeteria og karbonader til alle - da de endelig dukkede op alle sammen.
Det er altid godt med noget at spise efter en lang dag ude i den friske luft.
Der var selvfølgelig også præmieoverrækkelse og alm. hyldest til dagens heldige vindere.
Her er slagspilslisten.