Historiske data om DM i krolf

Det er måske mærkeligt at DM ligger først på sæsonen, men august var allerede optaget af VM og juni af VM for par da DM blev opfundet.

Der spilles både kampspil og slagspil på én gang.

Et DM får tildelt et grundtal på 70, hvortil antallet af deltagere lægges. Hvis der er 50 deltagere, får et DM altså et max. pointtal på 120.
Nr. sidst får så       1*120/50 =      2,4 point
Nr. næstsidst får    2*120/50 =     4,8 point og så fremdeles.
Nr. 2 får dermed 49*120/50 = 117,6 point
Og nr. 1 får         50*120/50 = 120,0 point

Man kan læse mere under ranglister.


Tidligere mestre

Kampspil

Slagspil

Nr. 1 Nr. 2 Nr. 3 Nr. 1 Nr. 2 Nr. 3

1996 ved forsamlingshuset i Sdr. Vilstrup ( 47 deltagere)

Søren L. Jensen
Vejlby
ViGo'e
Kurt Frederiksen
Ødis
ØK
Ulrik Sørensen
Strib
SaS
Bent S. Jacobsen
Fredericia
ViGo'e
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Orla Frederiksen
Ødis
ØK

1997 på Båring stadion i Asperup ( 32 deltagere)

Bent Jacobsen
Ødis Kroge
KØK
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Henning Thomsen
Fredericia
DKK
Henning Thomsen
Fredericia
DKK
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Bent Jacobsen
Ødis Kroge
KØK

1998 bag mejeriet i Hjarup ( 58 deltagere)

Ove Poulsen
Ødis Bramdrup
KØK
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Ib Svangren
Aller
KØK
Kurt Frederiksen
Fovslet
ØK
Lene Jacobsen
Århus
KØK
Ove Poulsen
Kolding
KØK

1999 på Strandvængets grønne arealer i Nyborg (34 deltagere)

Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Henning Thomsen
Fredericia
DKK
Bent S. Jacobsen
Fredericia
ViGo'e
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Ove Poulsen
Ødis Bramdrup
KØK
Henning Thomsen
Fredericia
DKK

2000 ved sogneskolen i Ødis (60 deltagere)

Leif Frank
Skærbæk (Fr.)
ViGo'e
Jørn Juul
Fredericia
ViGo'e
Henning Thomsen
Fredericia
DKK
Jørn Juul
Fredericia
ViGo'e
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Leif Frank
Skærbæk (Fr.)
ViGo'e

2001 på Seest Boldklubs anlæg (93 deltagere)

Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Bent Jacobsen
Ødis
KØK
Carsten 'Muffe' Nielsen
Kolding
KØK
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Jan Dyrok
Asperup
Baskerne
Bent S. Jacobsen
Fredericia

2002 ved Båring Vig (90 deltagere)

Ole Reeckmann
Kolding
KØK
Ib Svangren
Aller
KØK
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Ole Reeckmann
Kolding
KØK
Carsten 'Muffe' Nielsen
Kolding
KØK

2003 i Ødis Bramdrup (126 deltagere)

Jan Dyrok
Asperup
Baskerne
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Hans Fink Petersen
Haderslev
Agrarerne
Ib Svangren
Aller
KØK
Tove Jacobsen
Ødis
KØK
Anders Sørensen
Fredericia
DKK

2004 i Tiset (159 deltagere)

Alex Thomsen
Kolding
Lunderskov Krolfklub
Anders Sørensen
Fredericia
DKK
Jan Dyrok
Asperup
Baskerne
Frits Henriksen
Asperup
Baskerne
Anders Sørensen
Fredericia
DKK
Jacob Bloch
Ødis
KØK

2005 i Juelsminde (137 deltagere)

Olav Petersen
Ødis
KØK
Paul Bjørn
Glamsbjerg
Aktivisterne
Anders Sørensen
Fredericia
DKK
Anders Sørensen
Fredericia
DKK
Denn Phengsai
Asperup
Baskerne
Linet Olsen
Asperup
Baskerne

2006 i Glamsbjerg (179 deltagere)

Anni Jørgensen
Glamsbjerg
Aktivisterne
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Bodil Rasmussen
Glamsbjerg
Aktivisterne
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Niels Knudsen
Asperup
Baskerne
Bodil Rasmussen
Glamsbjerg
Aktivisterne

2007 i Byparken, Kolding (174 deltagere)

Jan Dyrok
Asperup
VeKK
Paul Bjørn
Glamsbjerg
Aktivisterne
Ingrid Fink Petersen
Haderslev
Agrarerne
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Hans Fink Petersen
Haderslev
Agrarerne
Henning Sellebjerg
Skydebjerg
Skydebjerg Krolfklub

2008 ved Jels Motel og Sportscenter (247 deltagere)

Anders Hundebøll
Fredericia
DKK
Søren L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Linet Olsen
Asperup
Baskerne
Erik J. Pedersen
Hårby
Hårby Krolf Klub
Denn Phengsai
Asperup
Baskerne
Søren L. Christensen
Ødis Kroge
KØK

2009 Fynslund (280 deltagere)

Ulla Jensen
Vejlby
ViGo'e
Lene Henriksen
Ødis Kroge
KØK
Dres Nøddebo
København
VeKK
Jørgen Kjær
Haderslev
Agrarerne
Henning Thomsen
Fredericia
DKK
Søren L. Christensen
Ødis Kroge
KØK

2010 Vissenbjerg (281 deltagere)

Denn Phengsai
Asperup
Baskerne
Arne Wind
Haderslev
Agrarerne
Anni Jørgensen
Glamsbjerg
Aktivisterne
Jes Neumann
Haderslev
Agrarerne
Bent Pedersen
Nysted
Nyserne
Henning Sellebjerg
Skydebjerg
Skydebjerg Krolfklub

2011 Gram (340 deltagere)

Tommy Pedersen
Vamdrup
Madholdet
Sten Andersen
Ødis
KØK
Flemming Hansen
Glamsbjerg
Fuglsang
     
2012 Rødekro (337 deltagere)
Hans Johnsen
Vamdrup
KØK
Lis Neumann
Haderslev
Agrarerne

Kurt Juul
Lundsmark
Lundsmark Krolfklub

Jes Neumann
Haderslev
Agrarerne
Lilian Rasmussen
Favstrup
Hullet
Jørgen Schøtt
Gram
Fuglsang
2013 Hviding (323 deltagere)
Søren L. Christensen
Odense
SDU Krolf
Erik J. Pedersen
Hårby
Hårby Krolf Klub
Per Schmidt
Lundsmark
Lundsmark Krolfklub
Hans Johnsen
Vamdrup
KØK
Søren L. Christensen
Odense
SDU Krolf
Niels O. Nielsen
Vamdrup
KØK
2014 Brørup (339 deltagere) - 24/5
Hans Johnsen
Vamdrup
KØK

Helmuth Westergaard
Gram
Slotsbyen

Kurt Juul
Lundsmark
Lundsmark Krolfklub
Gerhardt Hans
Haderslev
Agrarerne
Hans Kurt Bendtsen
Skodborg
Kongeå
Martin Nielsen
Gram
Slotsbyen
2015 MFFI Middelfart (343 deltagere) - 9/5
Frede Henningsen
Haderslev
Agrarerne
Anders Hundebøll
Fredericia
DKK
Michael H. Andersen
Ølgod
Snigskytterne
Søren L. Christensen
Odense
SDU Krolf
Egon Henningsen
Haderslev
Agrarerne
Erling Fjeldsted
Vojens
Odin
2016 Tranbjerg (252 deltagere) - 28/5
Søren L. Christensen
Nyborg
Akademisk Kugleklub
Alfred Hansen
Skodborg
Kongeå
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Mette Juul
Lundsmark
Lundsmark

Sten Andersen
Ødis
KØK

Henning Thomsen
Fredericia
DKK
2017 Ejby (316 deltagere) - 20/5
Peter L. Christensen
Ødis Kroge
KØK
Ole Reeckmann
Kolding
KØK
Mikael Knudsen
Kalundborg
Borrehøj
Mikael Knudsen
Kalundborg
Borrehøj

Erik J. Pedersen
Haarby
Haarby

Børge Hansen
Tirslund
Tirslund
Login

Krolfermenu

Sponsorer

Klik på logo
Støt vores sponsorer,
de støtter os.