Historiske data om holdturneringen

 

Lysegul baggrund er resultater fra Peters Private Krolfturneringer.
Mørkegul baggrund er resultater fra Dansk Krolf Union.

 

Regionsvindere af 1. div. gennem tiderne

 
År Region Regionsvinder af 1. div. Vinder af andre puljer
2007 Vest
Øst
DeKorative Krolfere (DKK) 1
Nyserne
Agrarerne 3
 
2008 Vest

Øst
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4

Hummingen Camping Crolf Club
DKK 1
Baskerne 2
 
2009 Vest
Øst
Baskerne 2
Nyserne
Agrarerne 3
 

2010

Fyn
Sydjylland
Øst
Baskerne 2
DeKorative Krolfere (DKK) 1
Østerbro Krolfklub
Aktivisterne 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2
Nyserne 1
2011 Fyn
Hovedstaden
Midtjylland Øst
Storstrøm
Sydjylland
Baskerne 2
Østerbro Krolfklub 1
Kuglerne 1
  Nyserne 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2
Baskerne 3


Vordingborg
Agrarerne 4
2012 Fyn
Hovedstaden
Storstrøm
Sydjylland
Baskerne 2
Østerbro Krolfklub 1
Nyserne 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7
Aktivisterne 3


Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4
2013 Fyn
Hovedstaden
Midtjylland Øst
Storstrøm
Sydjylland

Baskerne 3
Østerbro Krolfklub 1
TRIF
Nyserne 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2

Baskerne 2



DeKorative Krolfere (DKK) 1
2014 Fyn
Hovedstaden
Midtjylland Øst
Storstrøm
Sydjylland

Særslev 1
Østerbro Krolfklub 1
Uggelhuse
Nyserne 1
Agrarerne 3

Baskerne 3

TRIF 2

DeKorative Krolfere (DKK) 1
2015 Fyn
Hovedstaden
Storstrøm
Sydjylland
Haarby Krolfklub 2
Vesterbro Krolfklub
Nyserne 1
DeKorative Krolfere (DKK) 1

Baskerne 2


Lundsmark Krolfklub 1

2016 Fyn
Hovedstaden
Storstrøm
Sydjylland

Baskerne 2
Østerbro Krolfklub
Nyserne 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2

Haarby Krolfklub 2

Vallø Krolfklub 3
DeKorative Krolfere (DKK) 1
2017 Fyn
Hovedstaden
Storstrøm
Sydjylland

Haarby 2
Østerbro
Nyserne 1
Bevtoft 1

Baskerne 2
---
Vallø Krolfklub 3
ViGo'e 2

 

Vindere af landsdækkende 1. div. gennem tiderne

 
År Hold
tilmeldt
Vinder af 1. div. Nr. 2 Nr. 3 Hvor
Struktur - X antal indledende puljer før sommerferien, divisioner efter ferien.
1993 7 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK)  2 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 1  
1994 12 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 1 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2  
1995 15 Stars and Stribs (SaS) Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 1 Ødis Krolfklub (ØK)  
Strukturændring - 1 pulje i 1. div. en hel sæson.
1996 13 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 1 Ødis Krolfklub (ØK)  
1997 12 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 Ødis Krolfklub (ØK) ViGo'e 3  
1998 13 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 ViGo'e 3 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3  
1999 12 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 ViGo'e 3 Baskerne  
2000 18 DeKorative Krolfere  (DKK) Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 ViGo'e 3  
2001 25 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 DeKorative Krolfere (DKK) Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4  
2002 32 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5  
Strukturændring - 2 puljer i 1. div. og 2 fra hver pulje i slutspil.
2003 41 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 DeKorative Krolfere (DKK)
(vandt pulje A)
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4
(Nr. 4 - Agrarerne 2 vandt pulje B)
Rødding/SJY
2004 50 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5
(vandt pulje A)
DeKorative Krolfere (DKK)
(vandt pulje B)
Agrarerne 3 Knudepunktet Vejen/SJY
2005 49 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2
(vandt pulje B)
DeKorative Krolfere (DKK) Baskerne 2
(vandt pulje A)
Andst/SJY
2006 59 DeKorative Krolfere (DKK) Agrarerne 3 Baskerne 2
(vandt pulje B)
(Nr. 4 - KØK 2 vandt pulje A)
Vejen Centret/SJY
Strukturændring - Kun 3 hold i slutspil. 2 puljevindere fra vest og 1 fra øst.
2007 69 DeKorative Krolfere (DKK) 1 Agrarerne 3 Nyserne Mosegården/Fyn
Strukturændring - 6 hold i slutspil. 4 fra vest og 2 fra øst.
2008 74 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4 Baskerne 2 Agrarerne 3
 
Morud/Fyn
2009 77 Baskerne 2 Nyserne Agrarerne 3 Østerbro/Øst
Strukturændring - 4 hold i slutspil. 2 fra Sydjylland, 1 fra Fyn og 1 fra øst.
2010 95 Baskerne 2 DeKorative Krolfere (DKK) 1 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 Nr. Broby/Fyn
Strukturændring - 6 hold i slutspil. 1 fra Midtjylland Øst, Hovedstaden, Storstrøm, Fyn og 2 fra Sydjylland
2011 111 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 Østerbro Krolfklub 1 Baskerne 2 Bredstrup-Pjedsted/SJY
Strukturændring - 6 hold i slutspil. 1 fra Hovedstaden, 1 fra Storstrøm, 2 fra Fyn og 2 fra Sydjylland
2012 105 Baskerne 2 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7 Nyserne 1 Vordingborg/STS
Strukturændring - 6 hold i slutspil. 1 fra hver region (Midtjylland øst, Hovedstaden, Storstrøm, Fyn og Sydjylland) + bedste taber fra SJY/FYN.
2013 118 DeKorative Krolfere (DKK) 1 Baskerne 3 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 Blommenslyst/Fyn
2014 121 DeKorative Krolfere (DKK) 1 Agrarerne 3 Nyserne 1 Hadbjerg MJØ
Strukturændring - 6 hold i slutspil. 1 fra Hovedstaden, 1 fra Storstrøm, 2 fra Fyn og 2 fra Sydjylland
2015 110 DeKorative Krolfere (DKK) 1 Lundsmark Krolfklub 1 Nyserne 1 Albertslund HVS
2016 117 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2  Baskerne 2   Haarby Krolfklub 2 Bøgeskov Hallen SJY
2017 116
(1 disp)
  Haarby Krolfklub 2  Bevtoft 1 ViGo'e 2  Langebæk STS

 

Vindere af 2. div. gennem tiderne

 
År Region Vinder af 2. div. Vinder af andre puljer

1993

Sydjylland/Fyn Stars and Stribs (SaS) ---
1994 Sydjylland/Fyn Stars and Stribs (SaS) ---
1995 Sydjylland/Fyn Nørre Åby Krolfklub (NÅK) 2 ---
1996 Sydjylland/Fyn ViGo'e 3 Nørre Åby Krolfklub (NÅK) 3
1997 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3 Stars and Stribs (SaS)
1998 Sydjylland/Fyn Nørre Åby Krolfklub (NÅK) 1 ViGo'e 1
1999 Sydjylland/Fyn DeKorative Krolfere (DKK) ---
2000 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4 ---
2001 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5 ---
2002 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 1 Baskerne 1
2003 Sydjylland/Fyn Agrarerne 3 Agrarerne 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3
ViGo'e 1
2004 Sydjylland/Fyn Baskerne 2 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7
Aktivisterne 1
Hullet
2005 Sydjylland/Fyn Agrarerne 4 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5
Baskerne 1
Petersminde Krolf Klub
2006 Sydjylland/Fyn Aktivisterne 3 Lunderskov Krolfklub 2
Agrarerne 2
Lunderskov Krolfklub 1
2007 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 4
Agrarerne 8
2008 Sydjylland/Fyn Aktivisterne 1 Hullet
Fuglsang 1
ViGo'e 1
2009 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7 Agrarerne 8
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5
2010 Fyn Aktivisterne 9 Aktivisterne 8
Solsikkerne 2
Sydjylland Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3 Agrarerne 4
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 8
Petersminde
2011 Fyn Aktivisterne 3 Særslev 2
Hårby Krolfklub 1
Hårby Krolfklub 2
Sydjylland Lundsmark Krolfklub 1 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7
Lunderskov 4
ViGo'e 2
2012 Fyn Otterup 1 Skydebjerg 1
Skydebjerg 3
Vester Aaby 1
Sydjylland Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5 Agrarerne 2
Hullet
Tirslund Gul
2013 Fyn Hårby 2 Særslev 1
Aktivisterne 6
Sydjylland Kongeå 1 Agrarerne 4
ViGo'e 2
Bjert Strand 2
2014 Fyn Win-Win 1 Hårby 1
Skydebjerg 4
Sydjylland Slotsbyen 6 Slotsbyen 5
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 8
2015 Fyn Aktivisterne 4 SDU Krolf
Særslev 2
Sydjylland Agrarerne 2 Kongeå 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2
Agrarerne 4
2016 Fyn  Hårby 1 Vester Åby 1
Skydebjerg 4 
Sydjylland Tirslund Gul  Hullet
Slotsbyen 5
Bevtoft 1 
2017 Fyn Hårby 4  Skydebjerg 5
Hårby 3 
Sydjylland Slotsbyen 6  Agrarerne 2
Snigskytterne 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7

 

Vindere af 3. div. gennem tiderne

 
År Region Vinder af 3. div. Vinder af andre puljer
1994 Sydjylland/Fyn Data's Krolf Klub (DKK) ---
1995 Sydjylland/Fyn ViGo'e 3 ---
Ingen 3. div. i 1996, 1997, 1998 og 1999.
2000 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 5 Agrarerne 3
2001 Sydjylland/Fyn Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 7 Dragen
Senior Idræt Seest (SIS) 1
2002 Sydjylland/Fyn Vamdrup Krolf Klub (VKK) 2 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3
Agrarerne 1
2003 Sydjylland/Fyn Agrarerne 7 Petersminde Krolf Klub
2004 Sydjylland/Fyn Lunderskov Krolfklub 1 Lundsmark Krolf Klub 1
Agrarerne 6
Krolfklubben i Ødis Kroge KØK) 6
2005 Sydjylland/Fyn Senior Idræt Seest (SIS) 1 Vamdrup Krolf Klub (VKK) 4
Vamdrup Krolf Klub (VKK) 1
Vamdrup Krolf Klub (VKK) 5
2006 Sydjylland/Fyn Christiansfeld IF 1 Agrarerne 1
ViGo'e 1
Madholdet 2
Senior Idræt Seest (SIS) 3
Vamdrup Krolf Klub (VKK) 2
2007 Sydjylland/Fyn Agrarerne 7 DeKorative Krolfere (DKK) 2
Madholdet 3
Baskerne 3
Vamdrup Krolf Klub (VKK) 3
Fuglsang 3
2008 Sydjylland/Fyn Kongeå Krolfklub 1 Agrarerne 4
Aktivisterne 5
Fuglsang 5
Haarby Krolfklub 1
Haarby Krolfklub 2
Krolfklubben i Ødis Kroge 6
Lundsmark Krolf Klub 1
2009 Sydjylland/Fyn Aktivisterne 6 SIS 3
Madholdet 3
Tirslund Blå
Tirslund Gul
Lunderskov 1
Baskerne 3
Rødding 2
2010 Sydjylland Lundsmark Krolf Klub 1 Madholdet 4
Rødding 1
Seest BK 1
Seest BK 2
ViGo'e 2
2011 Sydjylland Rødding 2 Agrarerne 7
Agrarerne 6
Tirslund Gul
Tirslund 3
Bjert Strand 2
2012 Sydjylland Kongeå Krolfklub 1 Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 9
Rødding 1
Fuglsang 2
Fuglsang 3
Bevtoft
2013 Fyn Særslev 2 Win-Win 2
Skydebjerg 4
Sydjylland Slotsbyen 4 Agrarerne 6
Agrarerne 7
Tirslund Blå
Tirslund 3
Lunderskov 1
2014 Fyn Ejby 2 SDU Krolf
Ejby 4
Sydjylland Agrarerne 8 Madholdet 1
Odin 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 3
Slotsbyen 3
SIS 2
2015 Fyn Ejby 2 SDU Krolf
Ejby 4
Sydjylland Tirslund Blå

Tirslund Gul
Tirslund 3
Christiansfeld 1
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 9
Slotsbyen 4

2016 Fyn Hårby 5  Ejby 3
Blommenslyst 1 
Sydjylland Odin 2  Odin 1
Bevtoft 2
Seest BK 1
Slotsbyen 2
Køllerne 1 
2017 Fyn Otterup 6  Skydebjerg 7
Ejby 4 
Sydjylland Slotsbyen 1 Odin 3
Tirslund 3
Slotsbyen 4
DKK 2
Lundsmark 3

 

Vindere af 4. div. gennem tiderne

 
År Region Vinder af 4. div.
1994 Sydjylland/Fyn Nørre Åby Krolfklub (NÅK) 3
1995 Sydjylland/Fyn Nørre Åby Krolfklub (NÅK) 4
Ingen 4. div.

 

Vindere af Dagliga 1 gennem tiderne

 
År Hold
tilmeldt
Region
Sted
Vinder af Dagliga 1 Vinder af andre puljer/
Med i slutspil
Struktur - 2 puljer og 1 hold fra hver i slutspil.
2003 8 Sydjylland/Fyn
Ødis Kroge/SJY
Lunderskov Krolfklub A Madholdet A
2004 10 Sydjylland/Fyn
Haderslev SJY
Agrarerne A Lunderskov Krolfklub A
Strukturændring - 3 puljer og 1 hold fra hver i slutspil.
2005 14 Sydjylland/Fyn
Haderslev SJY
Rødding B Senior Idræt Seest (SIS) A
Agrarerne A
Strukturændring - 2 puljer og 1 hold fra hver i slutspil.
2006 17 Sydjylland/Fyn
Haderslev SJY
Agrarerne A Aktivisterne A
2007 22 Sydjylland/Fyn
Ågård SJY
Agrarerne A Rødding C
2008 20 Sydjylland/Fyn
Idylparken SJY
Rødding D Aktivisterne A
Strukturændring - 2 puljer og 2 hold fra hver i slutspil.
2009 23 Sydjylland/Fyn
Gram SJY
Rødding D Skydebjerg A
KØK B (vandt D1A)
SIS A (vandt D1B)
2010 25 Sydjylland/Fyn
Christiansfeld SJY
Rødding C Rødding D
KØK B (vandt D1A)
Skydebjerg A (vandt D1B)
2011 36 Sydjylland/Fyn
Haderslev SJY
Aktivisterne A

Rødding D
Lunderskov Krolfklub A
Lunderskov Krolfklub B

    Strukturændring - 2 puljevindere fra SJY og 1 puljevinder fra Fyn i slutspil.
2012 42

Landsdækkende
??  SJY

KØK B (SJY)

Aktivisterne A (Fyn)
Køllerne B (SJY)

2013 43 Landsdækkende
Ødis Bramdrup SJY
Aktivisterne A (Fyn) Rødding A (SJY)
Rødding D (SJY)
2014 41 Landsdækkende
Middelfart Fyn
Madholdet A (SJY) Odin C (SJY)
Win-Win A (Fyn)
2015 41 Landsdækkende
Smidstrup SJY
Odin C (SJY) Odin D (SJY)
Hårslev A (FYN)
2016 50
(4 disp.)
Landsdækkende
Asperup Fyn
Lundsmark A (SJY) Hårby A (FYN)
Madholdet A (SJY)
2017 51
(2 disp.)
Landsdækkende
Stepping SJY
Odin C (SJY) Skydebjerg B (FYN)
Madholdet A (SJY)
Hårby A (FYN)

 

Vindere af Dagliga 2 gennem tiderne

 
År Region Vinder af Dagliga 2 Vinder af andre puljer /
Med i slutspil
2006 Sydjylland/Fyn Rødding C Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) B
2007 Sydjylland/Fyn Vamdrup Krolf Klub (VKK) B  Vamdrup Krolf Klub (VKK) A
2008 Sydjylland/Fyn Christiansfeld IF A Lunderskov Krolfklub B
Strukturændring - 2 puljer og 2 hold fra hver i slutspil.
2009 Sydjylland/Fyn Rødding C
(vandt D2B)
KHL
Christiansfeld B
Agrarerne A (vandt D2A)
2010 Sydjylland/Fyn Lunderskov A
(vandt D1A)
Køllerne B (vandt D1B)
Madholdet A (vandt D1C)
2011 Sydjylland/Fyn Agrarerne B Aktivisterne C
Kongeå A
Køllerne C
2012 Fyn Broby A -------
Sydjylland Egen UI Christiansfeld C
DKK A
Odin A
2013 Fyn Win-Win B ------
Sydjylland KØK A Køllerne A
Odin C
Madholdet A
2014 Fyn Skydebjerg B --------
Sydjylland Odin D Kongeå A
Madholdet D
Tirslund A
2015 Fyn Hårby A --------
Sydjylland Lundsmark A Kolding KFUM
Rødding C
Christiansfeld A
2016 Fyn Blommenslyst A  --------
Sydjylland  KØK C Agrarerne A
Madholdet C 
2017 Sydjylland Christiansfeld C Odin A
Lunderskov B 

Vindere af Dagliga 3 gennem tiderne

 
År Region Vinder af Dagliga 3 Vinder af andre puljer
2016 Sydjylland Odin F  Christiansfeld B 
2017 Sydjylland Rødding D Egen B
DKK A

 

Vindere af pokalturneringen gennem tiderne

 
År Hold
tilmeldt
Hvor Vinder af pokalturneringen Finalist Resultat Andre
semifinalister
2006 27 Ågård
SJY
Krolfklubben i Ødis Kroge (KØK) 2 Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 7 8-8
(380-384)
Baskerne 1
Baskerne 3
2007 38 Jels
SJY
Agrarerne 7 Agrarerne 3 10-6 KØK 1
Lunderskov P1
2008 35 Vejen
SJY
Aktivisterne 1 Agrarerne 2 11-5 KØK 6
DKK 1
2009 36 Otterup
Fyn
DeKorative Krolfere (DKK) 1 Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 7 9-7 Aktivisterne 1
Baskerne 3
2010 39 Win-Win
Fyn
Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 7 Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 2 10-6 Lundsmark P
Skydebjerg 1
2011 42 Højrup
SJY
Idylparken 2 Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 5 12-4 Lunderskov P1
Agrarerne 3
2012 37 Haarby
Fyn
Agrarerne 7/8 Agrarerne 2 10-6 Tirslund Pokal
Aktivisterne 1
2013 37 SDU
Fyn
Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 5 Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 7 9-7 Lundsmark Pokal 1
Østerbro Krolfklub 1
2014 31 MFFI
Fyn
Baskerne Mix Tirslund Pokal 13-3 Lunderskov B
ViGo'e P
2015 30 FFFIF
SJY
Kongeå 1 Lundsmark Pokal 9-7 Hårby A
KØK 2
2016 26 Taulov
SJY
Krolfklubben i Ødis Kroge  (KØK) 5 Baskerne Mix 9-7 Tirslund Pokal
Vesterbro
2017 24 Strandhuse
SJY
Tirslund Pokal Lundsmark 1 9-7 Agrarerne 2
Særslev P

 

Login

Krolfermenu

Sponsorer

Klik på logo
Støt vores sponsorer,
de støtter os.